Inimlikkus

on väärtus, millel pole hinnasilti

Inimlikkus

on väärtus, millel pole hinnasilti

Aeg-ajalt kukume me kõik.

Loeb aga see, mis kukkumisele järgneb.

Aivar on üks neist, kes tõuseb püsti, pühib põlved puhtaks ja läheb edasi. Factory Seven OÜ tegevjuht Aivar Anderson kuulub nende inimeste hulka, kelle sihikindlus ning võime näha lahendusi on eeskujuks kõigile. Tema leksikoni ei kuulu sõnapaar “ei saa”, sest isegi kui esmapilgul nii ei tundu, on igale olukorrale alati olemas lahendus.

“Põhjusi loobumiseks ning alla andmiseks viskab elu iga päev teele, kuid see võikski pigem just tegudele innustada,”

usub Aivar. 

 

Sportlase hingega Aivar lõpetas 1994. aastal Eesti Spordigümnaasiumi. Sealt edasi suundus noormees omal soovil sõjaväkke ning oleks sõjaväelase karjääriga ka jätkanud, kui elu ei oleks visanud teele kurba sündmust. Esimeseks töökohaks saigi hoopis Statoili teenindusjaama müüja amet. Samaaegselt astus ta ka Tallinna Tehnikaülikooli, kus asus õppima rahvusvahelist majandust ning ärikorraldust. Ehkki keskkooli ajal oli sport hinnetest tähtsam, siis ei olnud see takistuseks, et ülikool nominaalajal lõpetada. Muuhulgas lisab Aivar, et sport ja veel täpsemalt viievõistluse treener Raimo Vahtrik tegid temast selle mehe, kes ta on täna.

„Sporti harrastades peab distsipliin väga tugev olema. Seda Raimo meile õpetaski, olles ise ka eeskujuks ning osaledes samuti trennides. Minu jaoks on tema näol tegu pigem isafiguuriga, kes õpetas meile, noortele poistele meeskonnatöö olulisust ning pingutamist ka neil hetkedel kui arvad, et enam ei suuda,“

meenutab Aivar treenerit tänutundega. 

 

Peale ülikooli lõppu tegi Aivar müügitööd erinevates ettevõtetes.

„Ühel hetkel tuli justkui lagi ette. Tundsin, et on keeruline püsida kindlates, teiste poolt seatud raamides. Sealt saabus teadmine, et soovin ise ettevõtlusega algust teha,“

kirjeldab Aivar teekonda ettevõtte loomiseni. 

Aivari loodud ettevõte hakkas tegelema metalli müügiga. Kliendiks oli ka Rein Remma loodud ventilatsiooniga tegelev ettevõte Remoluft ning juba pikemat aega oli tegevjuht Aivarit enda meeskonnaga liituma kutsunud. Kui ühel hetkel Aivaril töökoormus seda võimaldas, siis oli kahjuks juba liiga hilja. Remoluft oli pankrotistunud. Aivar teadis ettevõttega seotud inimesi ning nende aastatepikkust panust ettevõtte toimimisse ja seetõttu otsustas ta mõned töötajad üle võtta ning soetada ka ettevõtte seadmeid. Suunaks sai ventilatsiooniseadmete tootmisega tegelemine. Julgust lisas juurde ka teadmine, et esimese projekti ellu viimine Soomes oli juba kokku lepitud. Järgmised kaks aastat tegeleti hotelli ehitusega kaasnevate ventilatsioonitöödega. Üsna pea saabus ka arusaamine, et peale projekti lõppu peaks jätkusuutlikkuse eesmärgil kliendibaas olema ka juba Eestis. Nii alustati nullist ka selle loomisega. Tänaseks on 98% klientidest Eestis.

 

Ventilatsiooni valdkonnas on toodete kvaliteet ja sertifitseerimine väga olilisel kohal. Selleks, et liikuda Skandinaavia turule peavad olema tooted kvaliteetsed ja sertifikaadid korras. See on ka põhjus, miks kõikide Factory Seven toodete dokumentatsioon valmib Soomes. Materjalid täiustuvad pidevalt, seega on ka arendus lõputu protsess. Arengusse panustamine nõuab aga kannatlikkust ning seda Aivaril ka on. Tootearenduse näol on tegu pigem maratoni, mitte sprindiga. Töö käib igapäevaselt selle nimel, et klientidele suudetaks pakkuda võimalikult laia tootevalikut. Väikese ettevõttena on eriti oluline tasakaalu leidmine igapäevaste tellimuste täitmise, toodete arenduse ja sertifitseerimise vahel. See on kindlasti väljakutse, sest arendus on kulukas ning keeruline protsess. Aivar ei jäta aga midagi juhuse hooleks:

„Meil on alati olemas plaanid A, B ja C. Mõtteid on palju, teostame neid samm-sammult. Tegutseme prioriteetide järgi. Kui esimene plaan on ellu viidud, siis asume järgmist ette valmistama. Meie valdkonnas ei saa spontaanselt tegutseda. Igale protsessile peab eelnema mõttetöö, planeerimine ning erinevate võimaluste kaalutlemine. Kaasan alati ka enda ettevõtte võtmeisikud sellesse protsessi. Tahan, et minu inimesed teaksid millises suunas liigume.“

 

Aivar usub, et kõik meeskonnaliikmed peavad võrdselt panustama.

„Oleme väike meeskond ja töötame koos selle nimel, et meil oleks koht kuhu tulla ka viie või kümne aasta pärast. Järeleandmisi ei saa me teha ka toote kvaliteedis. Klientidele antud tähtaegadest saavad minu tähtajad, sest pean oluliseks usaldusväärsust. Kohusetundlikkus ja ausus on samuti väärtused mida kannan endas ise ja hindan ka teistes. Meeskond peab kokku hoidma ka rasketel aegadel. Lõpuks oleme täpselt nii tugevad, kui oma kõige kehvemal päeval,“

selgitab Aivar.

 

Meeskonnatöö tulemusena võideti aastal 2019 ka Disaini meistriklassil auväärne I koht. Tegu oli ambitsioonika ettevõtmisega. Konkurents oli tihe ning poole aasta jooksul andsid meeskonnaliikmed endast maksimumi, et disainida professionaalsetele suurköökidele kubu. Eesmärk oli tagada toote funktsionaalsuse ning disaini sümbioos selliselt, et köögis tegutsevatel kokkadel oleks hea tööd teha.

 

Lähedased ütleksid, et Aivarit on kaks. Üks on töine Aivar ning teine on see, milline ta pereringis on. Aivar tunnistab isegi, et perekeskis tunneb end teises rollis olevat ning viskab hea meelega näiteks ka enese üle nalja. Ta on üles kasvatanud kaks imelist tütart ning tunneb suurt rõõmu kvaliteetajast nende ema, Maretiga. Tänavu täituski juba 25 aastat nende esimesest kohtingust. Teadliku lapsevanemana on ta oma tütarde üle ääretult uhke, lisades samal ajal:

„Ma soovin, et minu tütred langetaksid ise elus oma otsuseid. Mistõttu ei suuna mina neid ei ühes ega teises suunas. Tunnen, et vanemana on minu roll tagada neile turvaline tagala ning olla alati toeks.“

 

Aivar on juht, kes on alati kahe jalaga maa peal ning lähtub põhimõttest, et omasid kunagi hätta ei jäeta. Ta ei võta suuri riske, sest peab sellest olulisemaks oma töötajatele kindla ning stabiilse töökeskkonna tagamist.

“Tahame areneda koos klientidega. Kindel on see, et loorberitele puhkama jääda ei saa ning seda me ei soovigi. Liigume järjekindlalt eesmärkide poole, aksepteerides seda, et kõike korraga teha ei saa. Kõik mõtted saavad teoks just siis kui on õige aeg,”

selgitab Aivar. Lisaks stabiilsusele on ka inimlikkus ja empaatiavõime omadused, mis iseloomustavad Aivarit kõige paremini. Ta usub siiralt, et inimlikkust ei saa rahalisse väärtusse üle kanda ja saab jõudu teadmisest, et on saanud kellegi elu paremaks muuta ning head edasi anda. Aivari jaoks on oluline hoida oma kollektiivi stressitaset madalal, et inimesed saaksid rahulikus keskkonnas oma tööle keskenduda. Maailmas toimuvad sündmused on ettevõttesse toonud ka üskjagu Ukraina kodanikke, kelle elu on Aivar püüdnud võimaluste piires veidigi lihtsamaks teha. Kuulates ka meeskonda Aivarist rääkimas põimuvad ridadesse ikka ja jälle iseloomustavateks sõnadeks inimlik suhtumine ja hea suhtlemisoskus. 

Küsige hinnapakkumist